INTER SCHOOL COMPETITIONS

Report of Inter School Competitions

2019 - 2020

●  Ms Lubna Suha of NIOS won the 1st prize in the Art competition conducted for the dyslexic children by Soroptomist, Chennai.

●  Students of Std VI to XII participated in Excellencia 2019 competition conducted by the SIO on 06.08.19 at Kamaraj Arangam. The results were as follows:


  ⋙  Ms B Swetha of Std XII B won the second prize in English creative writing in the Seniors category.

  ⋙  Ms Adeeba Nigar of std X A won the third prize in English creative writing in the Seniors category.

  ⋙  Ms Aqila Fathima of std XII Sc won the first prize in Tamil Just a Minute competition.

  ⋙  Ms Hida of Std VII won the third prize in English Oration.

  ⋙  Students of the Remedial Department and NIOS students participated in the ‘Advantage Dyslexia’ competitions conducted by MDA on 18.08.19. Ms. Muneera of NIOS won the III place and received a cash prize of Rs 250/-.

  ⋙  Ms. Nowrin Nafia of Std XII A & Ms. Shahana Khanam of XII Sci won the 3rd prize in the Computer Wizard competition held at M.E.S. Razeena Mat. Hr. Sec. School on 14.11.2019.

  ⋙  6 students of Std IX participated in the NIE Quiz organised by The Hindu on 27.11.2019.

  ⋙  3 students of Std IX participated in the “Road Safety Quiz” organised by Hyundai Motors on 27.11.2019. Our Education Minister, Mr. Sengottaiyan, had inaugurated the programme at St Ebba’s School.

  ⋙  19 students of Std VI to VIII participated in the Maths Talent exam conducted by Periyar Science & Technology centre at D.A.V. Boys Senior Sec. School on 05.01.2020.


●  Students of Std VIII & IX participated in the Road Safety Competition and won appreciation prizes.

  ⋙  Ms. Samiya Naseem – IX B
  ⋙  Ms. Mohammed Fawaza – VIII B
  ⋙  Ms. Farheen Tabassum – IX B


●  18 students of our school participated in an inter-school competition organised by DACAL on 14.02.2020. The results were :

  ⋙  Clay Modelling: Nithish S – III A – 1st Prize
  ⋙  Fancy Dress:
    ⋙  Category Std I & II – Ashwak .J – II A – 1st Prize
    ⋙  Category Std III & IV – Saniha Shaza Ayaz – III B – 1st Prize
  ⋙  Salad Making : Wahiba Almas & Naushin Fathima – VI C – 1st Prize
  ⋙  Vegetable Carving : Sakina .A & Fazal Fathima .K – VII C – 2nd Prize
  ⋙  Story Telling :
    ⋙  Category I & II – Faria Fathima .R – II C – 2nd Prize
    ⋙  Category III & IV – Joshua .D – IV A – 2nd Prize
  ⋙  Elocution : Noor Amalina – VI A – 1st Prize
  ⋙  Colouring : Mohammed Saad – I B – 1st Prize
  ⋙  Bouquet Making : D. Shireen & Husna Farheen – VII C – 2nd Prize